JoKeR77
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JoKeR77

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet,Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl!

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Can Dündar’ın anneannesi anlatıyor

YazarMesaj
joker77
Admin
Admin
joker77

Can Dündar’ın anneannesi anlatıyor Empty
MesajKonu: Can Dündar’ın anneannesi anlatıyor   Can Dündar’ın anneannesi anlatıyor Icon_minitimeC.tesi Mayıs 03, 2008 7:03 pm

90 yaşında vefat eden Gazeteci yazar Can Dündar’ın anneannesi Kevser Nine’nin hayatı ve yaşadıkları, Dündar’ın da ifadesiyle bu toprağın kolektif tarihine işaret ediyor. İşte ninenin anlattıkları:

“Babam Gülbaba’da yatardı. Orası türbeydi, etraf hep mezarlık. Tekkede haftada bir zikir ederler, hu çekip kendilerini yerden yere vururlardı. Ben halamla gider onlara bakardım. Bir gün Türbeler, tekkeler kalkacak diye emir vermişler. Bütün iş makineleri geldi, mezarları dümdüz taradılar. Herkes mezarını alıp başka yere götürüyordu. Ben de babamın mezarını almak istedim. Müftü ‘Hiç elleme, mezarın kaybı daha iyidir’ dedi. Oraları hep tarayıp hamam, park yaptılar. Sonra millete metreyle sattılar, her yer bina oldu. Tekke de kalktı, zikir evlerde devam etti…

Tek parti devrini anlatan bir hatıra da şöyle: Bir gün tellal dolaşıp ‘Jandarma gelecek, feslerinizi toplayacak’ diye duyuru yapmış. Herkes başındaki püsküllü fesi çıkarıp koltuğunun, ceketinin altına saklamış. Sonra jandarma gelmiş, ‘Şapka çıkacak, artık bunu giymek yasak’ diye köylülerin başındaki fesleri yırtıp yere çalmış. O günlerde zengin komşuları Hamdi Ağa, Çubuk’a siyah bir foter getirmiş. Evde ortaya koymuş. Bütün Çubuklular eve doluşup şapkayı incelemiş. Bir kısmı ‘Gâvurun kalpağı geldi, gayrı bu memlekette geçim olmaz’ diye ağlamış. Sonra herkes şapka giymeye başlamış.”

Kevser Nine, görücü usulüyle evlenmiş. Nişanlandığı kişi (Dündar’ın dedesi) çarşıdan resimci getirip fotoğraf aldırmak istemiş, ama Kevser nine çekime kapkara çarşaflı gelmiş, yüzünü açmayı reddetmiş.

http://www.candundar.com.tr
https://joker77.yetkin-forum.com/index.htm

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-